+48 790 404 075 biuro@all4water.pl

Dobry nastrój dzięki wodzie. 

Jesień to czas, kiedy cierpimy na spadki nastroju. Okazuje się, że aby poprawić samopoczucie, wystarczy zacząć od regularnego picia zdrowej, czystej wody. To działa! Dlaczego?
 
Właściwa ilość wody w organizmie jest kluczowa dla wszystkich procesów, jakie w nim zachodzą. Po pierwsze, jest ważnym składnikiem wszystkich narządów wewnętrznych. Po drugie, od tego, ile wody wypijamy w czasie dnia, zależy, jak szybko do wszystkich komórek organizmu docierają składniki odżywcze. Właściwa ilość wody reguluje także temperaturę w organizmie – to, wbrew pozorom, jest także ważne jesienią, bo kiedy jesteśmy źle nawodnieni, możemy odczuwać chłód. 
 
Inne objawy, które mogą świadczyć o odwodnieniu, to na przykład bóle głowy. Dzieje się tak dlatego, że woda stanowi aż 80 procent masy mózgu. Kiedy pijemy za mało wody, dochodzi też do problemów z koncentracją, z podejmowaniem trafnych decyzji. Właściwe nawodnienie organizmu odpowiada bowiem także za szybkość przekazywania „informacji” między neuronami w mózgu. Co więcej, badania wykazały, że już kilka procent odwodnienia powoduje, że nasza koncentracja spada aż o jedną trzecią. Towarzyszy temu także pogorszenie pamięci krótkotrwałej – mamy problem z zapamiętaniem zadań i ich wykonaniem w prawidłowej kolejności. To sprawia, że zaczynamy się czuć gorzej – fizycznie i psychicznie, pojawia się uczucie zmęczenia, spadają zdolności motoryczne i szybkość reakcji. To wszystko sprawia, że pracujemy coraz gorzej i mniej wydajnie. 
 
Trzeba sobie uświadomić, że nawet w czasie pracy umysłowej tracimy wodę – na przykład poprzez oddychanie. Przebywanie w tym czasie w klimatyzowanym pomieszczeniu, gdzie jest suche powietrze, pogłębia problem. Nie pomaga fakt, że nie odczuwamy wtedy pragnienia, tylko zmęczenie, więc nie kojarzymy tego stanu z początkami odwodnienia. Tymczasem można zapobiegać takiemu stanowi poprzez zdrowe nawyki. Wystarczy w pracy i w domu mieć dostęp do zdrowej czystej wody. Wystarczy obok miejsca pracy postawić dzbanek bądź karafkę z wodą i popijać ją tak często, jak tylko na nią spojrzymy. Gwarantuje to, że nawyk picia wody nie będzie powodował przerw w pracy i stanie się dla nas czymś naturalnym. 
 
Co więcej, woda potrafi redukować poziom stresu, dlatego warto mieć ją pod ręką w czasie ważnych spotkań czy prezentacji. Dzieje się tak, bo ilość hormonu stresu, kortyzolu, zmniejsza właśnie picie wody. To dobry sposób, by poprawić koncentrację i wyjść z nawet najtrudniejszej rozmowy obronną ręką.