+48 790 404 075 biuro@all4water.pl

Jak dbać o właściwe nawodnienie organizmu?

Picie wody jest kluczowe dla zdrowia całego organizmu. To dzięki właściwemu nawodnieniu czujemy się dobrze i mamy więcej energii do działania. Kluczowe jednak jest nie tylko to, ile napojów dziennie spożywamy, ale również, jakie są to napoje. Jak zatem dbać o właściwe nawodnienie organizmu?

Najpierw spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego odpowiednia ilość wody w organizmie jest tak ważna. Właściwa ilość wody odpowiada za prawidłowe działanie wszelkich układów w ciele człowieka, na przykład za wchłanianie składników pokarmowych, wspomaga działanie enzymów trawiennych. Woda buduje nie tylko krew, gdzie stanowi aż 90 proc. objętości, ale także mięśnie czy inne tkanki. Słowem – jest w każdej komórce.
Co ciekawe, ilość wody odpowiada nie tylko za rozprowadzanie składników po organizmie, ale także za myślenie, stanowi bowiem aż 80 procent masy mózgu. Dlatego ludzie źle nawodnieni są ospali, wolniej myślą, zdarzają się im migreny. Właściwa ilość wody odpowiada również za utrzymywanie pożądanej temperatury organizmu i chłodzenie – w czasie wysiłku czy ćwiczeń.
Zadziwiający jest fakt, że woda stanowi średnio 80 proc. masy ciała noworodka i zaledwie 50 proc. masy ciała osoby w podeszłym wieku.

Dietetycy zakładają, że powinniśmy wypić dwa litry płynów dziennie. Oczywiście, są to liczby orientacyjne, uzależnione od masy ciała i aktywności człowieka. Jednak aby nawodnić organizm, nie wystarczy wypić tej ilości na raz. To spowoduje nie tylko przeciążenie nerek, ale i sprawi, że woda najzwyczajniej nie utrzyma się w organizmie i nie spełni swojej funkcji. Trzeba pić często, małymi łyczkami, by utrzymywać poziom nawodnienia na stałym poziomie.
Ważne jest także to, co pijemy. Najwłaściwszym wyborem będzie czysta woda. Warto mieć do niej stały dostęp i sięgać po nią tak często, jak to tylko możliwe. Nie trzeba kupować wody butelkowanej – wystarczy odpowiednio przefiltrowana „kranówka”, która stanie się wtedy równie smaczna. Obecnie na rynku są urządzenia, które podłącza się bezpośrednio do sieci wodociągowej – niezwykle łatwe w użytkowaniu i dużo tańsze, niż korzystanie z dyspenserów butlowych czy wody butelkowanej.

ZOBACZ OFERTĘ DYSTRYBUTORÓW DO WODY

Kiedy nie mamy pewności, że zapas wody wziętej z domu wystarczy nam na cały dzień, warto postawić na butelkę ze specjalnym filtrem, który oczyszcza wodę bezpośrednio przed piciem. Można nalewać do niej wody z każdego kranu.