+48 790 404 075 biuro@all4water.pl

To, co pijemy, ma wpływ na kości.

Każdy wie, że aby być zdrowym i sprawnym, trzeba dbać o właściwe nawodnienie organizmu. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że dobrej jakości woda doskonale wpływa także na zdrowe kości. Podajemy fakty i mity na temat tego, co pić, by jak najdłużej cieszyć się sprawnością układu kostnego.

Kości w żaden sposób nie kojarzą się z wodą. Są twarde i sprężyste, składają się z minerałów, mają za zadanie utrzymać naszą sylwetkę w prawidłowej pozycji i zapewnić jej ruchomość. Ale jedną z części układu ruchu są chrząstki i dyski międzykręgowe składają się w 80% z wody. To one odpowiadają za to, by kości właściwie ze sobą współpracowały. Jeśli w organizmie brakuje wody, powoduje to bolesność podczas poruszania się. Picie odpowiedniej ilości wody jest kluczowe, bo zabezpiecza kości przed ocieraniem się o siebie. Działa zbawiennie także na stan chrząstek, które amortyzują absorbować wstrząsy podczas biegania i skakania.

W rozmowie z Gazetą Wrocławską prof. Szymon Dragan, kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu podkreśla, że „Chrząstka stawowa ma budowę przestrzenną, składa się z wielu warstw, w których znajdują się włókna kolagenowe układające się jak łuki gotyckie. (…) Dodatkowo znajdują się tam związki, które określamy mianem aminoglikozydów. Ich budowa przypomina pióro ptaka. Między delikatnymi pasemkami „w piórze ptaka” wiązane są cząsteczki wody. Jeżeli uciskamy chrząstkę stawową, cząsteczki wody są wypychane z włókien, co trwa mikrosekundy. Podczas chodzenia chrząstka jest odciążana, wtedy pęcznieje i cząsteczki wody wracają. Chrząstka stawowa jest więc mechanizmem poślizgowym i amortyzującym. Im mniej jej jest na skutek przeciążeń, chorób albo zbyt małej ilości wody, zaczyna się szybciej zużywać, staje się ona mniej elastyczna, mniej odporna. Dlatego lekarze propagują zdrowy tryb życia, dużo ruchu i odpowiednie nawodnienie organizmu, szczególnie wśród ludzi starszych.”

Równie ważne co odpowiednia ilość wody, jest jej skład. Kości potrzebują takich pierwiastków, jak wapń i magnez. Wapń buduje szkielet kostny i zapobiega osteoporozie. Magnez pomaga regulować poziom wapnia i poprawia wchłanianie potasu. Razem z wapniem stanowi budulec kości i zębów, dlatego odgrywa ważną rolę w profilaktyce osteoporozy. Co ważne, picie wody filtrowanej nie pozbawia jej tych pierwiastków. Zastosowane w każdym z naszych dystrybutorów filtry usuwają większość zanieczyszczeń takich jak: środki ochrony roślin, środki owadobójcze, pestycydy znajdujące się w wodzie, benzen, środki petro-chemiczne. Usuwają chlor. Technologia filtracji Waterlogic zapewnia bardzo wysoką jakość wody pitnej, pozostawiając równocześnie naturalne, występujące w wodzie minerały i pierwiastki śladowe.

Także gazowana woda z dystrybutora nie zaszkodzi kościom. Wapń z kości usuwa duża ilość sodu i fosforu w diecie oraz niedobór magnezu i witaminy D. Jednak te pierwiastki znajdziemy w wodzie gazowanej.