+48 790 404 075 biuro@all4water.pl

Woda z kranu w Radomiu jest dobra do picia. 

Wielu z nas zastanawia się, czy woda, którą mamy w Radomiu w kranach, jest dobra dla naszego zdrowia. Rozwiewamy wątpliwości, podając wyniki badań Wodociągów Miejskich, i podpowiadamy, co zrobić, by była jeszcze lepsza.
Woda w kranach w każdym mieście jest uzdatniana. Jej jakość musi odpowiadać obowiązującym przepisom zawartym w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z dnia 7 grudnia 2017r. (Dz. U. z 2017r., poz. 2294). Proces uzdatniania przebiega wieloetapowo, a w jego wyniku woda musi mieć określone parametry, tak, by była bezpieczna dla zdrowia.
Skąd się bierze woda w radomskich kranach? W naszym mieście jest dziewięć studni na głębokości dochodzącej do 300 metrów. To studnie sięgające tak zwanych pokładów kredowych, których wiek określa się średnio na ok. 100 mln lat. Co ważne, niektórzy producenci wód oligoceńskich chwalą się, że ich wody są wydobywane z pokładów mających tylko ok. 30 mln lat.
W tym roku woda wydobywana jest z siedmiu ujęć: Malczew, 25 Czerwca, Białostocka, Obozisko przy ulicy Warszawskiej, Potkanów przy ulicy i Sławno- w Lesiowie w gminie Jastrzębia. W każdej z nich znajduje się woda o różnym stopniu zawartości związków. Te parametry są bardzo stabilne, jednak zanim woda trafi do kranu, poddawana jest procesowi uzdatniania – to napowietrzanie, filtracja i dezynfekcja. Cyklicznie odbywają się też badania próbek ze Stacji Uzdatniania Wody oraz punktów miejskiej sieci wodociągowej.

„Laboratorium – Radom Wodociągów Miejskich, posiadające certyfikat Polskiego Centrum Akredytacji, wykonuje rocznie ok. 700 badań wody w ramach wymaganej wspomnianymi przepisami kontroli wewnętrznej, monitoringu kontrolnego i przeglądowego jakości wody. Dodatkowo laboratorium prowadzi badania wody surowej pobieranej bezpośrednio ze studni oraz na każdym z etapów procesu uzdatniania w celu jego optymalizacji” – czytamy na stronie Wodociągów Miejskich w Radomiu.

Nadzór nad jakością wody do spożycia przez ludzi prowadzony jest przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Radomiu.

Na jakość wody z kranu wpływa też stan sieci wodociągowej, a ten, zwłaszcza w starych budynkach pozostawia wiele do życzenia. Stare rury sprzyjają wypływaniu z kranu osadów, oraz niepożądanych substancji. Aby mieć całkowitą pewność co do jakości wody, warto wybrać dyspenser podłączany do sieci wodociągowej. Nasze automaty posiadają unikalny, opatentowany system filtracji wody za pomocą lampy UV (Firewall UV) i tylko wtedy jesteśmy pewni, że woda jest wolna od wszelkich drobnoustrojów oraz mikroorganizmów. Doskonała czystość wody osiągnięta jest bez dodawania środków chemicznych. Dodatkowo technologia Firewall UV eliminuje ewentualne zanieczyszczenia wody czynnikami znajdującymi się w rurach. Chroni szklankę i jej okolice, naświetlając miejsce wydawania wody.